Usuwanie zmian przednowotworowych 

Chirurgiczne, Fala Radiowa Pelleve, laser Ipixel Er Yag Alma Harmony XL Pro, peelingi lecznicze

W skrócie

Zmiany przednowotworowe to zmiany, które mogą się rozwinąć w kierunku nowotworu złośliwego. Najczęstszą zmianą przednowotworową skóry jest rogowacenie słoneczne (actinic keratosis), z której może rozwinąć się rak kolczystokomórkowy. 
Inne zmiany z tej grupy to plamy soczewicowate: słoneczna plama soczewicowata (lentigo solaris, lentigo senilis) i złośliwa plama soczewicowata (lentigo maligna), w obrębie której może dojść do rozwoju czerniaka skóry.
Zmiany przednowotworowe to najczęściej zmiany, które rozwijają się z posłonecznych nabytych zmian skórnych (uszkodzenia posłoneczne).
Czas 
od 30min
Znieczulenie
tak
Sesje
od 1-4
Cena
450zł
(fotografia dr Oksana Zarewycz-Skórka)

Szczegółowy opis działania

Przed leczeniem
(fotografia dr Oksana Zarewycz-Skórka)
Po 2 zabiegach peelingiem leczniczym
(fotografia dr Oksana Zarewycz-Skórka)

Proces leczenia nowotworów skóry jest wieloetapowy, złożony i wymaga zwykle długiego okresu czasu (kilka-kilkanaście lat). W zależności od częstości występowania nowotworów zmiany przednowotworowe można podzielić na takie, w obrębie których nowotwory powstają często (rogowacenie słoneczne, plama soczewicowata) i takie, w obrębie których do procesu nowotworowego dochodzi rzadko (przewlekłe stany zapalne przebiegające z blizowaceniem np. gruźlica skóry, przerosłe blizny pooparzeniowe).

Rogowacenie słoneczne (keratosis actinica) to zmiany skórne, które mogą występować w obrębie skóry wszystkich okolic ciała, poddanych przewlekłemu działaniu promieniowania słonecznego. Najczęściej lokalizują się na twarzy, szczególnie w okolicy czoła, owłosionej skóry głowy (szczególnie u osób z łysiną), małżowinach usznych, skroniach, nosie lub w obrębie warg. Mogą one również zajmować skórę grzbietu rąk, przedramion czy skóry kończyn dolnych. Rogowacenie słoneczne może występować jako zmiana pojedyncza lub jako liczne zmiany w jednej lub kilku okolicach ciała.

Za główny etiopatogenetyczny czynnik powstawania zmian uważa się promieniowanie słoneczne (UVB i UVA), które nie tylko powoduje uszkodzenie DNA keratynocytów ale i w znacznym stopniu osłabia immunologiczne obronne mechanizmy skóry.

Uszkodzone komórki w procesie dojrzewania i przemieszczenia się w stronę warstwy rogowej tworzą skupiska, które klinicznie wyglądają jak suche szorstkie plamy. W początkowym okresie rozwoju ogniska rogowacenia słonecznego wyglądają jak niewielkie, szorstkie w dotyku, plamki lub plamy, które łatwo wyczuć palpacyjnie. Nie powodują one żadnych objawów ogólnych ani dolegliwości.
Zmiany typu rogowacenia posłonecznego u osób uzależnionych od opalania się oraz osób starszych często występują razem z innymi objawami fotostarzenia skóry:

  • licznymi przebarwieniami (lentigo solaris, melasma),
  • różnej głębokości zmarszczkami,
  • elastozą skóry,
  • pogrubieniem naskórka,
  • suchością skóry oraz poszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych (teleangiektazje)

Istnieje wiele odmian klinicznych rogowacenia słonecznego:

  • keratotyczna
  • róg skórny (cornu cutaneum)
  • rumieniowa,
  • barwnikowa,
  • postać przypominająca liszaj płaski
  • zapalenie czerwieni wargowej

Ważne

W przypadku podejrzenia zmian rogowacenia słonecznego, które budzą wątpliwości, należy wykonać biopsję zmiany w celu precyzyjnej diagnostyki histopatologicznej. W leczeniu najczęściej stosowane metody to:

Każda zmiana podejrzana w kierunki zmiany przed nowotworowej wymaga badania histopatologicznego, które decyduje o prawidłowym rozpoznaniu i pozwala na zastosowanie najbardziej trafnej terapii.

Bardzo ważna jest profilaktyka uszkodzeń skóry przez promieniowanie słoneczne. Zaleca się stosowanie ochrony przed UVA, UVB i spektrum widzialnym promieniowania słonecznego przez cały rok..
Ważna również jest samokontrola zmian skórnych co 1-3 miesiące oraz systematyczne badania dermatoskopowe (dermatoskop) co 6-12 miesięcy, w celu wychwycenia wczesnych zmian przed- i nowotworowych skóry.

envelopephone-handsetmagnifiercrosschevron-upchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram