Trądzik to przewlekła choroba gruczołów łojowych spowodowana hormonami, a szczególnie męskimi (testosteron). Jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry w wieku dojrzewania.
Występuje w miejscach gdzie anatomicznie znajdują się gruczoły łojowe: na twarzy, plecach, ramionach, szyi i górnej części pleców. W okresie dojrzewania występuje u niemal 100% populacji.
Trądzik nie ogranicza się do grup wiekowych, oprócz nastolatków i młodych dorosłych dotyka także osoby dorosłe, które wymagają nieco innej diagnostyki. Wówczas mówimy o trądziku osoby dorosłej.
Na powstawanie trądziku ma wpływ wiele czynników:
Na dzień dzisiejszy wyróżnia się kilka postaci klinicznych trądziku:
Leczenie trądziku zawsze wymaga czasu i cierpliwości, zarówno ze strony pacjenta jak i lekarza. Z tego względu bardzo ważnym aspektem jest dobra komunikacja z lekarzem oraz rzetelne stosowanie się do zaleceń specjalisty. Należy pamiętać, że trądzik to w 100% choroba wyleczalna. Nie warto zwlekać z jej leczeniem i czekać do momentu powstania blizn potrądzikowych i/lub przebarwień prozapalnych.
Według naszego wieloletniego doświadczenia najskuteczniejsze i najszybsze efekty dają terapie łączone takie jak:
Najlepiej zacząć od konsultacji Dermatologa, który zdiagnozuje i ułoży indywidualny plan leczenia właśnie Twojej postaci trądziku. Radzimy leczyć trądzik już na etapie zaskórników i nie czekać na zmiany zapalne: krosty, czerwone grudki tzw. pryszcze.
Leczenie zabiegowe trądziku to m.in.: