Leczenie rozstępów 


W skrócie

Rozstępy to zmiany skórne, które uważa się za rodzaj blizn zanikowych. Jest kilka przyczyn ich powstawania: czynniki genetyczne, zmiany hormonalne i mechaniczne rozciąganie skóry.
Rozstępy układają się zwykle prostopadle do kierunku rozciągania skóry. W początkowym etapie pojawiania się rozstępy mają kolor czerwony lub sino-czerwony (striae rubrae). Układają się równolegle, mają podłużny kształt o różnej długości i szerokości. Z czasem zmieniają kolor na biały lub na kolor otaczającej skóry (striae albae). Starsze rozstępy są zapadnięte a ich powierzchnia jest delikatnie pomarszczona. Rozstępy występujące po ciąży nazywa się ciążowymi (striae gravidarum).
Czas 
od 30min
Znieczulenie
tak (laser ablacyjny, mezotarapia)
Sesje
od 3
Cena
od 350
(fotografia dr Oksana Zarewycz-Skórka)

Natura rozstępów

(fotografia dr Oksana Zarewycz-Skórka)
(fotografia dr Oksana Zarewycz-Skórka)

Rozstępy to często występujące zmiany skórne, które dotyczą 70% dziewcząt i 40% chłopców w okresie dojrzewania oraz prawie 90% kobiet w ciąży. Czynnikami ryzyka rozwój rozstępów uważa się nagły przyrost masy ciała, który powoduje rozciągnięcie skóry. Rozstępy mogą pojawiać się u osób zarówno otyłych jak i szczupłych. Z tego powodu nie można mówić tylko o jednej przyczynie ich powstawania. Istotne znaczenie w tym procesie mają:

  • osobnicza skłonność, uwarunkowana genetycznie
  • zaburzenia hormonalne (kortyzol i estrogeny)
  • mechaniczne rozciągnięcie skóry

Rozstępy zdarzają się również na skutek długotrwałego podnoszenia ciężarów, terapii miejscowej lub doustnej preparatami sterydowymi. Mogą również występować u osób zakażonych HIV, które przyjmują inhibitory proteaz (np. Indinavir).
Niektóre anatomiczne obszary ciała są bardziej predysponowane do powstawania rozstępów. Są to:

  • pośladki
  • uda
  • brzuch
  • piersi
  • barki
  • rzadziej plecy.

W okresie dojrzewania najczęściej pojawiają się w obrębie skóry pośladków, ud i bioder. Po ciąży zaś w okolicach brzucha, piersi, ud i pośladków. U osób podnoszących ciężary lub uprawiających kulturystykę – w obrębie skóry obręczy barkowej lub/i pleców.

Rozpoznanie kliniczne rozstępów nie sprawia kłopotów. Po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie od pacjenta zwykle wyjaśnia się przyczyny ich powstania. Są jednak przypadki, kiedy nie możemy ustalić przyczyny a jeżeli w dodatku mamy do czynienia z licznymi, ciężkimi i szpecącymi ciało pacjenta rozstępami, należy wdrożyć diagnostykę. Warto pamiętać, że rozstępy mogą być objawem chorób ogólnoustrojowych takich jak: choroba Cushinga lub chorób tkanki łącznej (np. zespołu Marfana).
Podstawą profilaktyki powstawania rozstępów jest nie dopuszczanie do otyłości i nadwagi.

Leczenie

Najlepsze efekty leczenia rozstępów obserwuje się po metodach łączonych:

(fotografia dr Oksana Zarewycz-Skórka)
envelopephone-handsetmagnifiercrosschevron-upchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram