Leczenie nadpotliwości


Pocenie jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, ponieważ pomaga organizmowi w prawidłowej termoregulacji i adaptacji do zmiany temperatury.

Pot jest substancją wydzielaną przez gruczoły potowe. W ludzkiej skórze znajduje się do 4 milionów gruczołów potowych, z czego około 3 miliony to ekrynowe gruczoły potowe, a pozostałe to gruczoły apokrynowe.

Podstawową funkcją ekrynowych gruczołów potowych jest wydzielanie potu – bezwonnego, klarownego płynu, który odpowiada za regulację temperatury ciała (termoregulacja). Znajdują się one praktycznie na całej powierzchni ciała, ale w niektórych obszarach (np. pachy, dłonie, stopy) występują w większej ilości. Ekrynowe gruczoły potowe są odpowiedzialne za pierwotną nadpotliwość – czyli nadmierne pocenie się. 

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość to zbyt duże w stosunku do potrzeb organizmu wydzielania potu, często powodujące pogorszenie funckjonowania w społeczeństwie, zachwianie stanu emocjonalnego i dyskomfortu w obcowaniu z innymi ludźmi.

Nadpotliwość można podzielić na:

  1. Pierwotną nadpotliwość – to zaburzenie o nieznanej przyczynie, które dotyczy do 1% populacji
  2. Nadpotliwość wtórną – jest spowodowana wieloma ogólnoustrojowymi schorzeniami lub przyjmowanymi lekami.

Nadpotliwość a jakość życia

Pacjenci z pierwotną nadpotliwością pach zgłaszają, iż nadmierne pocenie się jest nie do zniesienia i przeszkadza im w wykonywaniu codziennych czynności. Dokładają oni wszelkich starań, aby ukryć swój wstydliwy problem, przez który ich kontakty społeczne są znacznie utrudnione

Pierwotna nadpotliwość pach

Ciężka pierwotna nadpotliwość pach jest zwykle diagnozowana, gdy osoba doświadcza co najmniej przez 6 miesięcy nadmiernego pocenia się pod pachami (bez znanej przyczyny), a także ma co najmniej dwa inne objawy z wymienionych poniżej:

  • Nadpotliwość dotyczy obu pach;
  • Upośledzona jest codzienna aktywność;
  • Występuje co najmniej raz w tygodniu;
  • Przypadki nadmiernej potliwości w rodzinie;
  • Nadmierne pocenie nie zdarza się podczas snu.

Metody w walce z nadpotliwością:

Dostępne są różne zabiegi, które pozwalają pomóc w walce z nadmierną potliwością. Jedną z dostępnych terapii są leki do iniekcji, które czasowo ograniczają pracę gruczołów potowych. Porozmawiaj z lekarzem, o dostępnych metodach leczenia nadpotliwości.

Leki do iniekcji stosowane w nadpotliwości powodują zahamowanie pracy nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe, w miejscach poddanych zabiegowi. Dzięki temu następuje zahamowanie wydzielania potu przez gruczoły potowe utrzymujące się nawet do kilku miesięcy.

Nadpotliwość może zostać zdiagnozowana wyłącznie przez lekarza! Jeśli problem dotyczy także Ciebie, porozmawiaj ze swoim lekarzem już dziś.

W celu przeprowadzenia precyzyjnego i skutecznego zabiegu w celu leczenia nadpotliwości wykonuje się test Minora, który polega na wizualizacji obszaru skóry dotkniętego nadmierną produkcją potu.

Na czym polega test Minora?

Jest to test jodowo-skrobiowy, który polega na posmarowaniu podejrzanego miejsca z nadmierną nadpotliwością roztworem jodu, a potem posypaniu go skrobią ziemniaczaną. Po kilku minutach miejsca z nadmierną potliwością zabarwiają się na ciemniejszy kolor niż pozostała skóra wokół. Po uwidocznieniu tych miejsc obszar zabiegowy dzieli się na kwadraty 1.5 x 1.5 cm, w które podaje się poprzednio przygotowany roztwór leku – toksyny botulinowej. Efekty zabiegu widoczne są po około 3-4 tygodniach i mogą utrzymywać się do 3-6 miesięcy.

Leczenie nadpotliwości pach, stóp, dłoni od 1900zł-2100 zł.

envelopephone-handsetphonemagnifiercrosschevron-upchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram