Leczenie zmarszczek mimicznych

Toksyna botulinowa

W skrócie

Zmarszczki mimiczne są dla wielu naszych pacjentów dużym problemem. U osób wyrażających swoje emocje bardzo ekspresyjnie zmarszczki mimiczne pojawiają się bardzo wcześnie i z wiekiem stają się głębokie, widoczne i dodają lat. Z tego powodu warto zastanowić się nad tym, co w ramach redukcji zmarszczek może nam zagwarantować toksyna botulinowa. 
Botulina pomaga w wygładzeniu skóry twarzy, w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie zmarszczek mimicznych.
Czas 
30 min.
Znieczulenie
nie
Sesje
1
Cena
od 350 zł

Szczegółowy opis działania

Botulina to jedna z najpopularniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej i występuje w preparatach o różnych nazwach handlowych. Toksyna botulinowa jest lekiem, który może być podawany wyłącznie przez lekarza. Głównym jej zastosowaniem jest redukcja zmarszczek. Umożliwia ona całkowite usunięcie drobnych zmarszczek mimicznych w krótkim czasie, spłycenie głębszych zmarszczek i złagodzenie rysów twarzy pacjenta poddającego się zabiegowi. Preparat ten oddziałuje bezpośrednio na mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Toksyna botulinowa blokuje przekazywanie impulsów z zakończeń nerwowych do mięśni, przez co skurcze mięśni są zatrzymane, a skóra — wygładzona. Po pewnym czasie jest ona całkowicie usuwana z organizmu, a zakończenia nerwowe odnawiają się. 

Dlatego zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej można powtórzyć po ok. 3-3,5 miesiącach.

Zaletą zastosowania toksyny botulinowej jest to, że efekty widoczne są stosunkowo szybko – po około 3-14 dniach od wykonania zabiegu. Efekty te utrzymują się przez około 2,5 – 6 miesięcy od momentu wykonania zabiegu. Gdy rezultaty zaczynają zanikać, możliwe jest powtórzenie iniekcji toksyny botulinowej, jednak dopiero po minimum trzech miesiącach od ostatniego zabiegu.

Przebieg procedury

Toksyna botulinowa, z uwagi na to, że jest produktem medycznym (lekiem), może być podawana wyłącznie przez przeszkolonego lekarza. W medycynie estetycznej jest ona podawana drogą iniekcji z użyciem bardzo cienkiej igły. Skóra zostaje najpierw odpowiednio przygotowana do zabiegu (m.in. schłodzona – w celu zminimalizowania powstania ewentualnego siniaka oraz zmniejszenia bolesności zastrzyków).

Ilość podanego preparatu zależna jest od wskazań medycznych, indywidualnej anatomii twarzy pacjenta, stanu skóry i tkanki podskórnej oraz okolicy leczonej. Dla przykładu, w przypadku zmarszczek czoła, specjalista dokona iniekcji z wykorzystaniem większej ilości środka aktywnego, niż w przypadku oczu z problemem kurzych łapek. Zaleca się, aby leczenie zmarszczek czoła poprzecznych i podłużnych (gładzizna) wykonać podczas jednej sesji, ponieważ mięśnie czoła są ściśle połączone pomiędzy sobą i takie postępowanie daje bardzo naturalny rezultat.

W razie podania botuliny tylko w mięśnie gładzizny (pomiędzy brwiami, tzw. lwia zmarszczka) może dojść do uzyskania nienaturalnego wyrazu twarzy — tzw. efektu Mefisto — ciągłe zdziwienie na twarzy w wyniku uniesienia zewnętrznych odcinków brwi ku górze. Dlatego toksynę botulinową musi wstrzykiwać doświadczony lekarz specjalista znający anatomię twarzy.

Wstrzykiwanie botuliny jest minimalnie bolesne, ponieważ mamy do czynienia z iniekcją domięśniową, ale trwającą kilka sekund. 
Cały zabieg trwa ok. 15-20 minut.

Obowiązkową częścią zabiegu z toksyną botulinową w klinice Bellderma jest nieodpłatna wizyta kontrolna po 2-3 tygodniach w celu sprawdzenia osiągniętego efektu.

Wskazania

Użycie botuliny jest uzasadnione w przypadku niwelowania lub zmniejszenia głębokości różnego rodzaju zmarszczek:

 • „kurze łapki”; są to zmarszczki wokół oczu, tzw. śmieszki, które powstają najwcześniej, ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka, delikatna, a mięśnie tej okolicy wykonują w ciągu dnia najwięcej skurczy
 • „zmarszczki palacza”; są to niewielkich rozmiarów pionowe wgłębienia w skórze wokół ust i wbrew pozorom nie dotyczą one tylko palaczy tytoniu.

Równie często powstają u osób kochających opalanie

 • „lwia zmarszczka” – jest to pionowa bruzda pojawiająca się pomiędzy brwiami, zaliczana do grupy zmarszczek mimicznych
 • zmarszczki poprzeczne czoła — zwykle w kilku rzędach w zależności od wysokości czoła.
 • zmarszczki ukośne przy nosie — tzw. królicze.
 • bruksizm – nadmierne napięcie mięśni żwacza (wskazania medyczne)
 • nadpotliwość (wskazania medyczne)

Przeciwskazania

Do przeciwwskazań uniemożliwiających wykorzystanie zabiegu z toksyną botulinową zaliczamy:

 • Ciążę i laktację (bezwzględne)
 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzakrzepowych
 • Aktywne zmiany zapalne skóry: wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub atopowe
 • Nadwrażliwość na toksynę botulinową
 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • Aktualnie trwająca terapia antybiotykowa
 • Choroby autoimmunologiczne w stadium aktywnym
 • Obecność choroby nowotworowej w trakcie leczenia

Nie zaleca się wykonywania zabiegu w trakcie miesiączki (większy dyskomfort dla pacjentki oraz większe ryzyko powstawania siniaków)

Umów konsultację

Wybierz samodzielnie termin w kalendarzu i zarezerwuj wizytę.
envelopephone-handsetphonemagnifiercrosschevron-upchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram